Supervīzijas dažādība

Kas ir supervīzija

Supervīzija ir konsultatīvs atbalsts profesionālās dzīves jautājumos. Tajā var runāt par visu, kas nodarbina tavu prātu saistībā ar darbu. Supervizējamais pats var izvēlēties jautājumu, kuru ar supervizoru kopīgi izskatīt.

Supervīzija palīdz saskatīt savus resursus problēmu risināšanai, māca uz lietām skatīties plašāk. Tā noder, lai augstas spriedzes apstākļos neidzegtu, bet turpinātu iesākto, vai arī ieviestu kādas izmaiņas ar mērķi būt efektīvākam savos lēmumos un rīcības plānu īstenošanā.

Supervīzijā var tikt stiprinātas koleģiālās attiecības un savstarpējā sadarbība. Var izstrādāt komunikācijas uzlabošanas stratēģijas starp darbiniekiem un vadību, un to visu iespējams darīt gan individuālajā, gan komandas un grupas supervīzijā.

Supervīzijā drīkst padusmoties un paraudāt, ja vien tas nepieciešams, vienlaikus mācoties apzināties savas emocijas un regulēt psiholoģiskos procesus.

Ne vienmēr supervīzijā jārunā par negatīvo, var izcelt arī pozitīvās lietas, pārvēršot to resursos nākotnes uzvaru gūšanai. Supervīzija ir ļoti radošs process, kuru vērts piedzīvot ikvienam profesionālim.

Kas ir grupas supervīzija

Grupas supervīzijā var piedalīties viena līmeņa jeb vienas profesijas pārstāvji, mēram, tikai skolotāj, tikai medmāsas, tikai apkalpošanas nodaļu vadītāji utt.

Grupas var veidot ne tikai vienas organizācijas ietvaros, bet arī, iesaistot dalībniekus no citām organizācijām, piemēram, juristus no vairākām pašvaldībām, uzņēmējus, kuri nodarbojas ar ražošanu utt.

Līdzvērtība starp dalībniekiem grupā nodrošina lielisku iespēju vienam ar otru dalīties pieredzē un ieteikumos. Lielākoties visiem būs kopīgas aktualitātes un vajadzības, bet tik un tā katram cilvēkam piemīt sava unikalite, kas var izrādīties būtiska citu kolēģu atbalstīšanā.

Kas ir komandas supervīzija

Komandas supervīzijas visbiežāk notiek vienas organizācijas ietvaros, piemēram, ja radies konflikts starp vairākiem vadības līmeņiem un jāatrod kopsaucējs, jāizvirza un jāsasniedz kāds mērķis, kas pieprasa vairāku cilvēku iesaisti un specifisku pienākumu sadali.

Šādā superīzijā var piedalīties dažādu līmeņu darbinieki, piemēram, vadītājs un viņa padotie.

Kas ir individuālā supervīzija

Individuālā supervīzija notiek tikai starp supervizoru un supervizējamo. To bieži izmanto situācijās, kad radies kāds jautājums, kuru psiholoģiski grūti izrunāt grupā vai komandā.

Tā paver iespēju izstrādāt personisku pieeju problēmu risināšanai.

Individuālo supervīziju mēdz izmantot arī tādos gadījumos, kad darbavieta nenodrošina grupas vai komandas supervīzijas.